Sytuacja w dolinie Biebrzy pod kontrolą [GALERIA]

2020-04-24 16:21

Dramatyczną sytuację w Biebrzańskim Parku Narodowym udało się opanować, ale służby nadal działają na miejscu, cały czas monitorują teren. Od niedzieli ogień strawił 6 tys. hektarów powierzchni parku! Żywioł wyrządził niewyobrażalne szkody na terenie "przyrodniczej perły Polski".

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym został opanowany. Pożar, trawiący park od niedzieli, objął ok. 6 tysięcy hektarów łąk, trzcinowisk i terenów leśnych. To nie koniec akcji, na miejscu nadal prowadzone są działania. Teren jest stale monitorowany. Cały czas pracują tam strażacy, strażacy ochotnicy, żołnierze WOT i pracownicy parku. Pomagają też strażacy z Łomży i OSP w Cydzynie i Jeziorku.

Poranny komunikat Państwowej Straży Pożarnej dotyczący Biebrzańskiego Parku Narodowego:

Od zmierzchu prowadzone były działania mające na celu nadzór obszaru objętego pożarem zarówno przez zastępy znajdujące się w terenie jak również z powietrza przy użyciu termowizyjnego podglądu z helikoptera Policji, dronów PSP i WOT. Pora nocna sprzyja dokładniejszej ocenie sytuacji pożarowej przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych. Pożar nadal nie przekracza sumarycznego obszaru niecałych 6 tys. hektarów. Występują jednak jeszcze pewne ogniska pożaru na odcinku Grzędy-Kanał Woźnawiejski-Kuligi. Najwięcej ognisk pożaru występuje na obszarze Lasku Wroceńskiego i tam też zostało skierowanych najwięcej sił i środków. Tam też planowane jest wykonywanie dzisiaj zrzutów wody z powietrza przy użyciu samolotów i helikoptera. Został uruchomiony bliższy punkt tankowania samolotów wodą aby działania gaśnicze z powietrza były intensywniejsze i skuteczniejsze. Planowane jest także uruchomienie drugiego śmigłowca z Torunia.

Pieniądze na akcję gaśniczą w Biebrzańskim Parku Narodowym w całości zapewnione są z budżetu Państwa, ale od poniedziałku park zbiera pieniądze na wsparcie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotąd udało się uzbierać ponad 2,5 mln zł! Zaangażowani w akcję ratowania "przyrodniczej perły Polski" otrzymali też duże wsparcie w postaci jedzenia.

Władze parku apelują, by nie przekazywać już żywności i nie pomagać na własną rękę:

Szanowni Państwo dziękujemy za ogromne wparcie. Rząd w pełni finansuje akcje, Państwa solidarność i odruchy serca są wspaniałe! Bardzo dziękujemy!

I. Prosimy o niedostarczanie już artykułów żywnościowy, mamy ich bardzo dużo.
II. Prosimy o niepodejmowanie samowolnej pomocy bez konsultacji z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, bądź Państwową Strażą Pożarną koordynującą akcją gaszenia pożaru, ponieważ stwarza to dodatkowe problemy dla przebiegu akcji.
III. Zapytania w sprawie pomocy proszę kierować na adres mailowy Biebrzańskiego Parku Narodowego: sekretariat@biebrza.org.pl
IV. Prosimy o nie kierowanie zapytań na skrzynkę pocztową profilu FB Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce parkiem narodowym. Jego powierzchnia wynosi prawie 60 tys. hektarów. Teren parku to olbrzymie przestrzenie podmokłych łąk, szuwarów, borów bagiennych i lasów. To "przyrodnicza perła Polski". Żyje w niej ponad 280 gatunków ptaków i 49 gatunków ssaków w tym: łosie, rysie, wilki.

Więcej o sytuacji w Biebrzańskim Parku Narodowym i o zbiórce na rzecz jednostek OSP znajdziecie TU.