Smog

i

Autor: pixabay.com

Sprawdż jakość powietrza w Łomży! Kolejny czujnik smogu pojawił się w mieście

2020-08-04 15:54

Urządzenie sprawdzające jakość powietrza zostało zainstalowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży. To drugi czujnik na placówce oświatowej, a siódmy w mieście.

Smog to zmora, przede wszystkim, sezonu grzewczego nie tylko w Łomży, ale i w całej Polsce. W ostatnim czasie podejmowanych jest coraz więcej działań mających ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, ale podejmowane są też inicjatywy edukacyjne. Dlatego w celu ochrony zdrowia i zwiększenia świadomości mieszkańców w Łomży pojawił się kolejny czujnik smogu.

Czujnik pojawił się na budynku SP nr 5 przy ul. Polnej 40 A. Wcześniej takie urządzenie zamontowano też na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Pięknej 2. Również Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa zamontowała na swoich budynkach 4 takie czujniki.

Urządzenia zostały zainstalowane w trosce o zdrowie uczniów i mieszkańców miasta oraz w celu budowania świadomości i edukacji na temat jakości powietrza - informuje Łukasz Czech z kancelarii Prezydenta Łomży.

Urządzenie bada jakość powietrza non stop, w tym monitoruje pyły zawieszone PM1, PM2.5 i PM10. Informacje aktualizowane są co parę minut, a znajdziecie je tu: http://www.smogcontrol.eu/mapa/smog.html

W najbliższym czasie urządzenie raczej się nie przyda, ale będzie pomocne jesienią i zwłaszcza zimą, kiedy normy jakości powietrza są mocno przekroczone. Taka sytuacja ma miejsce praktycznie każdego dnia w okresie grzewczym w Łomży.

Dodajmy, że normy jakości warto sprawdzać każdego dnia zimą, na przykład przed planowanym wyjściem na spacer. Bo czasem warto jednak zostać w domu!

Na temat smogu poczytacie tu: https://www.eska.pl/lomza/sztuczna-inteligencja-pomoze-zwalczyc-smog-naukowcy-z-lomzy-stworza-algorytm-aa-bkdu-sbnA-EHEH.html

Z czego składa się smog?

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?