Smogobus

i

Autor: fot. Straż Miejska w Białymstoku

"Smogobus" w Łomży? Tym pojazdem władze miasta będą chciały walczyć ze smogiem [AUDIO]

2021-03-08 13:52

Na ulice Łomży być może wyjedzie "smogobus", który będzie kolejnym narzędziem do walki ze smogiem w mieście. Tego chcą władze Łomży i część łomżyńskich radnych, która osobiście oglądała taki pojazd w Białymstoku. Jak działa "smogobus" i ile kosztuje? Sprawdź szczegóły poniżej.

O zakupie "smogobusa" władze Łomży myślą już od dłuższego czasu. To ma być jedna z form walki ze smogiem w mieście, obok dofinansowań na wymianę pieców czy edukacji. "Smogobus" mieliby obsługiwać łomżyńscy strażnicy miejscy, którzy mogliby skuteczniej przeprowadzać kontrole smogowe.

Co roku w okresie grzewczym normy jakości powietrza w Łomży są często i wysoko przekraczanie. Widać i czuć to szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych. A dodajmy, że to właśnie sektor komunalno-bytowy w dużej mierze odpowiada za zły stan powietrza.

Mobilne laboratorium na kółkach

"Smogobus" to mobilne laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt do pomiarów poziomu zanieczyszczeń. Dokonuje pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w okolicy. Pojazd posiada również przenośny detektor wielogazowy, z funkcją odczytu gazów.

Z czego składa się smog?

Myślę, że to pomoże nam w znacznym stopniu wyeliminować te kopciuchy, które w tej chwili najbardziej zanieczyszczają nasze powietrze. Myślimy, że to też przemówi do wyobraźni mieszkańców Łomży, że te kontrole będziemy dynamizować, że warto zadbać o środowisko poprzez to czym się pali w piecach - powiedział nam Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży.

Posłuchaj, co o walce ze smogiem w mieście mówi Andrzej Garlicki, zastępca prezydenta Łomży

Którym politykiem jesteś? Ten QUIZ odpowie na wiele pytań!

Pytanie 1 z 8
Wybierz kolor:

"Smogobus" w Łomży

Nie wiadomo jeszcze kiedy taki "smogobus" mógłby wyjechać na ulice Łomży. Na ten cel w budżecie miasta zapisano już 300 tysięcy złotych, ale to nie jest wystarczająca kwota, ponieważ wartość takiego pojazdu opiewa na kwotę około 480 tysięcy złotych. Brakującą sumę pieniędzy, czyli około 200 tysięcy złotych, miasto chce pozyskać z funduszy zewnętrznych.

Dodajmy, że taki "smogobus" już od trzech sezonów grzewczych wykorzystywany jest do walki ze smogiem w Białymstoku. Białostocki pojazd w ostatnim czasie oglądała tez część łomżyńskich radnych Waldemar Cieślik, Marcin Dębek i Andrzej Podsiadło oraz komendant łomżyńskiej Straży Miejskiej Paweł Żebrowski. Ich zdaniem taki zakup w Łomży jest potrzebny.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!