"Skrzyżowanie śmierci" zniknie z mapy Gminy Łomża. Czy Chojny Młode odetchną? [FOTO]

2021-01-07 13:56

Niebezpieczny punkt jeszcze ma w tym roku zniknąć z mapy Gminy Łomża. Chodzi o skrzyżowanie DK 61 z drogami powiatowymi prowadzącymi do Nowogrodu, Starych Chojn i Śniadowa w miejscowości Chojny Młode. To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w regionie. Jak ma zostać rozwiązany problem? Sprawdź szczegóły poniżej.

Dziś (7.01) na briefingu prasowym poinformowano o ogłoszonym przetargu, który ma zmienić oblicze niebezpiecznego miejsca. Na newralgicznym skrzyżowaniu w Chojnach Młodych ma powstać sygnalizacja świetlna. Inwestycja ma zostać wykonana jeszcze w tym roku. Dziś padły kolejne deklaracje, my teraz czekamy na rozwój wydarzeń, poprawa bezpieczeństwa w tym miejscu jest nam obiecywana od lat - powiedział nam jeden z mieszkańców Chojn Młodych.

Wypadki i blokowanie drogi przez przejezdnych

Mieszkańcy Chojn Młodych zwracają uwagę na kilka problemów, dużą liczbę wypadków, do których dochodzi na tym skrzyżowaniu lub w jego pobliżu, a także zwiększony ruch latem, kiedy droga jest blokowana przez kierowców jadących z Warszawy w stronę Mazur. Problemem jest także brak przejść dla pieszych przy przystankach autobusowych.

DK61 pozostaje drogą o największym natężeniu ruchu w regionie - mówi Justyna Napiórkowska z Urzędu Gminy Łomża. Dodaje, że według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku na tym odcinku DK 61 notowano 7715 pojazdów na dobę. Blisko 2500 z nich to samochody dostawcze i ciężarowe. Przecinające w Chojnach Młodych DK 61 drogi powiatowe 1912B i 1946B wykorzystywane są jako objazd Łomży przez kierowców jadących z Warszawy w kierunku Mazur i z powrotem, co sprawia, że także poprzeczny ruch na skrzyżowaniu jest bardzo duży.

Mieszkańcy protestowali

W tym miejscu często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, w tym, niestety, wypadków śmiertelnych. Przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania jest oczekiwana od lat. Brak decyzji w tej sprawie doprowadził mieszkańców Chojn Młodych, a także Starych Chojn w 2019 roku do wyjścia na ulice, okoliczni mieszkańcy w proteście zablokowali drogę.

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?

Światła mają rozwiązać sprawę

Na dzisiejszej konferencji prasowej poinformowano o ogłoszonym przetargu, który obejmuje zaprojektowanie oraz budowę nowych chodników i przebudowę istniejącego chodnika wzdłuż odcinka DK61 (Chojny Młode) oraz budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK61 z DP 1912B i 1913B. Inwestycja ma zostać zrealizowana w tym roku.

Szczegóły nowych decyzji przekazali: Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża, poseł Jarosław Zieliński, Wojciech Borzuchowski, dyrektor GDDKiA w Białymstoku i Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Obecni na miejscu okoliczni mieszkańcy w geście porozumienia oddali swoje transparenty, których używali podczas blokady drogi w 2019 roku.

Zahaczał ciągnikiem o znaki drogowe

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!