Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie pod Łomżą ma być samodzielną instytucją kultury [FOTO]

2021-04-20 11:53

Dużo wskazuje na to, że Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie pod Łomżą już od 2022 roku stanie się samodzielną instytucją kultury, dla której organizatorem będzie województwo podlaskie. W tym celu podpisany został list intencyjny. Co to oznacza? Jak zmiany wpłyną na skansen? Szczegóły znajdziecie poniżej.

List intencyjny w sprawie przekształcenia skansenu podpisali Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży i Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Przekształcenie skansenu wpłynęłoby realnie na możliwość pozyskiwania większych funduszy, a co za tym idzie - więcej inwestycji i rozwój zabytku.

Przypomnijmy, że w tej chwili Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im. Adama Chętnika znajduje się w strukturach Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży i jest jednym z dwóch najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w kraju.

Kozy w olsztyneckim skansenie

Roczny koszt utrzymania muzeum wsi kurpiowskiej to około 900 tysięcy złotych. Samorząd województwa podlaskiego, któremu może podlegać skansen, mógłby zainwestować znacznie więcej pieniędzy. Większe nakłady finansowe pozwoliłyby na zachowanie w jak najlepszej kondycji dziedzictwa całego regionu.

W liście intencyjnym znalazła się wola współpracy przy realizacji działań, które spowodują wyodrębnienie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie ze struktur łomżyńskiego muzeum. Może to się stać na początku 2020 roku.

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Z uwagi na pandemię koronawirusa zwiedzanie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie pod Łomżą odbywa się w ograniczonym zakresie - można wybrać się jedynie na spacer po skansenie bez oglądania zabytkowych drewnianych budynków od środka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl