Salon kosmetyczny

i

Autor: pixabay.com

Salony fryzjerskie i kosmetyczne znów otwarte, sprawdź jak wygląda to w Łomży [AUDIO]

2020-05-19 13:38

Po niemal dwumiesięcznej przerwie kosmetyczki i fryzjerzy mogli wrócić do pracy. Klienci mogą znowu skrócić włosy czy wykonać zabieg kosmetyczny, ale wszystko odbywa się na nowych zasadach. Jak z nową rzeczywistością mierzą się pracownicy salonów i jakie zasady bezpieczeństwa panują w takich miejscach? Sprawdźcie.

W ramach 3 etapu odmrażania gospodarki w naszym kraju ponownie została otwarta branża beauty - to znaczy, że pracę wznowili fryzjerzy i kosmetyczki. Jednak praca odbywa się na innych zasadach niż dotychczas - klienci, między innymi, nie mogą korzystać z poczekalni, a na wizytę muszą umawiać się wyłącznie telefonicznie. Zarówno pracownicy, jak i klienci muszą mieć zasłonięte usta i nos, ale klient może pozbyć się ochrony, jeśli jest to niezbędne do wykonania usługi. Zalecane jest także sprawdzenie temperatury klientowi. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy w jednym z łomżyńskich salonów kosmetycznych.

Już pierwszego dnia (18 maja) po otwarciu salonu, rozdzwoniły się telefony, a klienci zasypali nas prośbami o umówienie wizyt. Jesteśmy przygotowani i mamy ręce pełne roboty - przekazała nam Katarzyna Górska, właścicielka jednego z łomżyńskich salonów fryzjerskich.

Właścicielka jednego z łomżyńskich salonów fryzjerskich o tym, jak wygląda praca w nowej normalności

Jakie zasady obowiązują w salonach fryzjerskich i kosmetycznych?

  • Na wizytę można umawiać się wyłącznie telefonicznie,
  • wizyty mają być rozplanowane w czasie,
  • nie można korzystać z poczekalni,
  • w salonie może przebywać tylu klientów, ile jest stanowisk - z zachowaniem dwumetrowej odległości między klientami,
  • przerwy na czas dezynfekcji,
  • dezynfekcja po każdym kliencie,
  • pracownik i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos - maseczką/przyłbicą,
  • nie można używać telefonu komórkowego w trakcie wykonywania usługi,
  • częste mycie rąk wodą z mydłem.
Fryzjerka jednego z łomżyńskich salonów fryzjerskich o powrocie do pracy w dobie koronawirusa, mówi Agnieszka Gałązka

Oprócz branży beauty 18 maja otwarta dla klientów została również gastronomia. Do pracy wróciły restauracje, bary i kawiarnie. Niektóre restauracje były cały czas otwarte, ale realizowały tylko zamówienia na wynos. Od poniedziałku klienci mogą odwiedzać lokale gastronomiczne, ale również stosując się do nowych zaleceń. Najważniejszym zaleceniem jest przebywanie w pomieszczeniu danego lokalu jednej osoby na 4 metrach kwadratowych. W lokalu muszą być utrzymywane odpowiednie odległości- czy to w kolejce między klientami, czy między stolikami. Klienci, wchodząc do restauracji, muszą zdezynfekować ręce i mieć zasłonięte usta i nos, ale nie podczas posiłku.

Co jeszcze zmieniło się od 18 maja? Można korzystać z sal i hal sportowych, zwiększył się też limit osób, mogących przebywać jednocześnie na terenie otwartego obiektu sportowego, a w autobusach komunikacji miejskiej może przebywać więcej pasażerów. Od poniedziałku mogą być realizowane zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, a na uczelniach artystycznych zostały wznowione próby.