Biebrzański Park Narodowy nadal płonie

2020-04-23 12:52

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w niedzielę w nocy. Do tej pory objął prawie 6 tys. hektarów terenu! Z pożarem walczą też strażacy z Łomży.

Biebrzański Park Narodowy mierzy się z dramatyczną sytuacją, której nie było od wielu lat. Ogień objął już około 6 tys. hektarów przyrodniczo bardzo cennego terenu! Pożar pojawił się w niedzielę w nocy - od poniedziałkowego poranku strażacy i strażacy ochotnicy walczą z ogniem. Pomaga WOT, pomagają też okoliczni rolnicy. Niestety, teren, na którym pracują, jest bardzo trudny. Dotarcie w niektóre miejsca jest bardzo utrudnione.

Meldunek Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z dzisiaj, 23 kwietnia, godz. 11.00

Trwają działania na trzech odcinkach bojowych:
– Wroceń (powiat moniecki) – gdzie trwa dogaszanie ognisk i licznych zarzewi pożaru,
– Grzędy i Kuligi (powiat grajewski) – gdzie trwa obrona lasu i obszaru ścisłego rezerwatu,
Obecnie w walce z pożarem działa 38 zastępów PSP i OSP w ilości 222 strażaków, 81 strażaków ze szkół aspirantów, 50 żołnierzy WOT. Zadysponowana została także kompania gaśnicza z województwa pomorskiego. Pożar gasi z powietrza 6 samolotów gaśniczych i helikopter. Szacowana powierzchnia pożaru to ok. 6000 ha.

Na pomoc ruszyli również strażacy z Łomży. Wczoraj (22.04) na miejsce wysłano ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z 5 strażakami. Dziś rano dołączyło kolejnych 2 z samochodem wężowym. Na miejscu są też strażacy ochotnicy z Nowego Cydzyna i Jeziorka.

Na miejscu jest też wszędołaz SHERP z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Cydzynie. Pojazd może przemieszczać się, nie tylko po utwardzonym terenie, ale i po wodzie. Można nim docierać w niedostępne miejsca w parku. 

Dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego informuje, że służby biorące udział w gaszeniu pożarów do tej pory nie zauważyły rannych zwierząt.

Zdarzały się jedynie przypadki zwęglonych szczątków zwierząt. Zauważono, że wypalone miejsca przyciągają bociany białe, które szukają tu martwych małych zwierząt. Podobnie zachowują się w Afryce na wypalonej sawannie kuzyni bociana białego - marabuty, zwane m.in. z tego powodu grabarzami.

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce parkiem narodowym. Jego powierzchnia wynosi prawie 60 tys. hektarów. Teren parku to olbrzymie przestrzenie podmokłych łąk, szuwarów, borów bagiennych i lasów. To "przyrodnicza perła Polski". Żyje w niej ponad 280 gatunków ptaków i 49 gatunków ssaków w tym: łosie, rysie, wilki.

Nadal prowadzona jest zbiórka na rzecz ochotniczych straży pożarnych. Do tej pory udało się zebrać prawie 1 mln 200 tys. zł.

Więcej o obecnej sytuacji w Biebrzańskim Parku Narodowym i zbiórce znajdziecie tu.