Szczepienie COVID-19

i

Autor: fernandozhiminaicela/Pixabay/cc0 Trwają szczepienia przeciwko COVID-19

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu. Komu przysługuje? Ile wynosi?

2021-10-11 9:19

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu stało się faktem. Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych został już przyjęty przez rząd i w tej chwili jest w parlamencie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Co to oznacza? Kto może dostać odszkodowanie i o jaką kwotę chodzi? Wyjaśniamy.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Projekt został już przyjęty przez rząd i w tej chwili jest w parlamencie.

Czytaj też: Bez TEJ LICZBY zaszczepionych w Polsce będą zgony! Czy jesteśmy blisko tej granicy?

Odszkodowanie po szczepieniu. Komu przysługuje?

- Niezależnie od tego, kiedy ta ustawa będzie uchwalona, to wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane - powiedział Adam Niedzielski na antenie Polsat News. - Niezależnie od tego, czy miały miejsce przed wejściem ustawy w życie, czy po wejściu - wyjaśnił szef resortu zdrowia. Zaznaczył, że w tym przypadku prawo będzie działało wstecz. - Jeżeli hospitalizacja będzie trwała 10 dni i więcej, to - w zależności do długości pobytu w szpitalu z tytułu niepożądanego odczynu poszczepiennego - będzie odpowiednia kompensacja - dodał.

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami, maksymalnie 60-dniowym, terminie na rozpatrzenie wniosku.

Marcin Piskorski, prezes Pharmanet o szczepieniach

Odszkodowanie po szczepieniu - ile wynosi?

Świadczenie kompensacyjne, czyli tzw. odszkodowanie po szczepieniu, będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wyniesie 3 tys. zł.

Kiedy przysługuje odszkodowanie po szczepieniu?

Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj., które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Z kolei w przypadku szczepionek kupionych na podstawie porozumienia dotyczącego wczesnego zakupu szczepionek zawartego między Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej źródłem finansowania będzie fundusz przeciwdziałania COVID-19.

Minister zdrowia zapowiedział, że Polska, jeśli będzie kupował kolejne szczepionki, to zdecyduje się na preparaty mRNA. Zapewnił, że zasoby, które Polska zakupiła, wystarczą na zaszczepienie całej populacji w kraju.

(PAP)