Gmina Łomża

i

Autor: fot. Gmina Łomża

Nie ma umowy z Miastem Łomża. Mieszkańcy Gminy Łomża będą korzystać z autobusów PKS Nova

2020-12-31 14:13

Już od 4 stycznia mieszkańcy Gminy Łomża będą mogli korzystać z transportu zbiorowego, który zapewni im PKS Nowa. Rada Gmina Łomża podjęła uchwałę w tej sprawie. To pokłosie wypowiedzenia umowy przez Miasto Łomża. Sprawdź szczegóły poniżej!

Pierwsze autobusy trasą przez Starą Łomżę, Zosin, Siemień Nadrzeczny i Rybno pojadą do Pniewa już w poniedziałek 4 stycznia 2021. Będą to autobusy PKS Nova. Uchwałę w tej sprawie przyjęła Rada Gminy Łomża podczas ostatniej sesji.

Przypomnijmy, że przez ostatnie lata takie usługi świadczyło MPK w Łomży. Jednak umowa nie została przedłużona. Nowe koszty, które zaproponowało Miasto Łomża były zbyt duże, dlatego władze Gminy Łomża zdecydowały się zorganizować transport zbiorowy we własnym zakresie.

Za duże koszty

Postawione przez Miasto warunki finansowe utrzymania tych autobusów na 2021 rok – pokrycie strat na odcinkach linii w poszczególnych gminach i sfinansowanie 40% całkowitych kosztów linii w granicach administracyjnych Miasta Łomża, oznaczałoby wielokrotne zwiększenie wydatków z budżetu gmin. Tylko w przypadku Gminy Łomża oznaczałoby to wydatek szacowany na ponad 700 tys. zł rocznie, przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązku kupowania biletów MPK przez mieszkańców gminy - czytamy w komunikacie Gminy Łomża.

Spółka PKS Nova, należąca do samorządu Województwa Podlaskiego, zaoferowała lepsze warunki - po niższej cenie. Gmina Łomża dostała także dotację w wysokości ponad 160 tysięcy złotych na dofinansowanie przejazdów z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Trzy nowe trasy

Zgodnie z nową umową autobusy PKS Nova wyjadą na 3 trasy: do Pniewa, Czaplic i Jednaczewa, które wcześniej były obsługiwane przez łomżyńskie "czerwoniaki" linii nr 4 i 12. W poniedziałek 4 stycznia ruszą trasy do Pniewa, natomiast do Czaplic i Jednaczewa po feriach szkolnych.

Zależało nam, aby poziom usług jaki zapewni nowy przewoźnik był porównywalny z tym, który dotychczas oferowały autobusy MPK, dlatego liczba kursów i godziny odjazdów autobusów będą podobne do tych dotychczasowych. Także ceny biletów jednorazowych będą na poziomie cen dotychczasowych w autobusach MPK, a ceny biletów miesięcznych będą o 5 zł niższe niż dotychczas - informuje Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża.

O braku nowych umów pisaliśmy tu: https://www.eska.pl/lomza/umowa-sie-skonczyla-autobusy-mpk-w-lomzy-nie-wyjada-poza-miasto-sprawdz-gdzie-aa-Vpv4-x5Bd-zz2Q.html

Co z trasą przez Kupiski do Nowogrodu i Zbójnej?

Na trasie przez Kupiski do Nowogrodu i Zbójnej też pojawią się autobusy podlaskiej spółki. Starosta Łomżyński, po wniosku samorządów gmin, podjął się organizacji transportu zbiorowego i też dostał dofinansowanie z Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Również na tej trasie autobusy będą kursować tak jak wcześniej

Nie strzelaj w sylwestra! Zwierzęta tego nie znoszą

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl