Szczepienie

i

Autor: fot. pixabay.com

Miejskie szczepienia przeciw grypie nie dla każdego seniora z Łomży [AUDIO]

2020-11-26 14:13

Nie wszyscy seniorzy z Łomży, którzy zapisali się na darmowe szczepienie przeciw grypie w ramach miejskiego programu, zostaną zaszczepieni. Sprawa dotyczy około 500 osób po sześćdziesiątce z naszego miasta. Władze Łomży sytuację tłumaczą brakiem szczepionek na terenie całego kraju. Czytaj dalej na Łomża.eska.pl

Miasto w ubiegłym roku rozpoczęło "Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Łomży po 60. roku życia na lata 2019/2020". W ramach tego programu każda osoba po sześćdziesiątce, która posiada Łomżyńską Kartę Seniora, mogła zapisać się na darmową szczepionkę. Około 500 osób skorzystało z tego programu w 2019 roku, natomiast w tym roku zainteresowanie darmowym szczepieniem wzrosło dwukrotnie.

Łomżyńscy seniorzy na darmową szczepionkę mogli zapisywać się we wrześniu. Wtedy władze miasta przewidywały, że w tym roku uda się zaszczepić około 6 tysięcy osób, jednak zgłosiło się o wiele mniej i okazuje się, że te osoby i tak nie dostaną szczepionki w tym roku. Chodzi o około 500 osób, które się zapisały, a ich planowe szczepienia i tak się nie odbędą.

Bardzo czekałam na szczepionkę, wiadomo, mamy sytuację covidową, dlatego warto się zaszczepić chociaż na grypę. Miałam termin na początek grudnia, ale zostałam poinformowana, że niestety nie będzie tego szczepienia, bo szczepionek nie ma - powiedziała nam jedna z łomżyńskich seniorek.

O brakujących szczepionkach przeciwko grypie było głośno już kilka miesięcy temu, wtedy jednak łomżyńscy seniorzy byli przekonani, że zamówione już wcześniej przez miasto szczepionki się pojawią. Władze Łomży tłumaczą, że kwestia braku szczepionek na rynku wynika z decyzji rządowych.

Posłuchaj, co o braku szczepionek w miejskim programie mówi Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży

Wynika to z chęci rządu, by te szczepionki, które, między innymi, miały być dla łomżyńskich seniorów, przeznaczyć na szczepienia ochronne dla pracowników ochrony zdrowia. Rozumiemy to. Chciałbym uspokoić seniorów, którzy znaleźli się na liście osób oczekujących, że program będzie kontynuowany - tłumaczy Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży.

Dodajmy, że w tym roku około 900 osób było zainteresowanych tymi szczepieniami. Z programu skorzystało około 400 osób, a ponad drugie tyle znalazło się na liście oczekujących. Władze Łomży zapewniają, że wszystkie osoby, które w tej chwili oczekują na szczepienie, zostaną zaszczepione w przyszłym roku w pierwszej kolejności. 

Budowa szpitala tymczasowego w Białymstoku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE