w Łomży mają zamieszkać pszczoły miodne

i

Autor: pixabay.com

Łomża coraz bardziej EKO. W mieście mają zamieszkać pracowite pszczoły

2020-12-10 10:20

W Łomży zamieszkają pszczoły? - tak zapowiadają władze miasta. Na terenach miejskich między ulicami Zawadzką, Sikorskiego i Szosą Zambrowską ma powstać miejska pasieka z pokazowymi ulami i ścieżką edukacyjną. Pszczołami mieliby zajmować się wykwalifikowani pszczelarze, a pozyskany miód służyłby w celach promocyjnych miasta.

Miasto nad Narwią przykłada sporą wagę do ekologii - świadczą o tym ostatnie działania władz Łomży. Były już domki dla jeżyków, siedziby dla kolczastych jeży i łąki kwietne, a teraz czas na ule. Ratusz planuje utworzenie "strefy pszczoły". Miejsce nie tylko pracy tych pożytecznych owadów miałoby też ogromny potencjał edukacyjny. Dzieci, młodzież i dorośli mogliby podglądać pracę pszczelarzy, produkcję miejskiego miodu i wosku pszczelego, a także dowiedzieć się czegoś więcej o historii polskiego pszczelarstwa.

Utworzenie pasieki miejskiej w Łomży planowane jest na terenach miejskich, położonych pomiędzy ulicami: Zawadzka, Sikorskiego, Szosa Zambrowska i terenami zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, bliżej ul. Zawadzkiej.

Jest to pomysł, który ma służyć rekreacji, jak również edukacji. Zamierzamy wybudować całą pasiekę pszczelą, wraz z ekspozycją i ścieżką edukacyjną. To miejsce, gdzie będzie można poznać szczegółową historię uli, od przysłowiowej "babci" po bardzo nowoczesne szklane ule. Z tym projektem związany jest także szereg nowych nasadzeń, szczególnie drzew owocowych, które będą służyły pszczołom, ale będą też idealnym dopełnieniem projektu jako terenu rekreacyjnego- wyjaśniał Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży.

Póki co władze Łomży szczegółowo rozplanowują inwestycję, a potem miasto będzie ubiegać się o dofinansowanie projektu.

"Edukacyjny ekotaras" w Olsztynie. Wirtualny spacer i wizualizacja