Segregacja śmieci w Łomży

i

Autor: pixabay.com

Koniec pobłażania. Urzędnicy sprawdzą czy mieszkańcy Łomży segregują śmieci

2021-01-11 13:07

W Łomży segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkowa już od października 2020 roku. Od tego czasu na wszystkich łomżyńskich osiedlach stanęły kontenery na różnego rodzaju śmieci. W związku z tym Urząd Miejski w Łomży informuje, że rozpoczęły się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców naszego Miasta zasad segregacji odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej i urzędu będą sprawdzać, czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce .

Segregowanie śmieci w Łomży jest obowiązkowe już od kilku miesięcy. Nie jest to "urzędniczy wymysł" mający na celu uprzykrzenie życia mieszkańcom miasta. Chodzi tu o ekologię i oszczędności w łomżyńskim budżecie. Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Dodatkowo odpowiednio posegregowane odpady mogą otrzymać drugie życie zamiast powolnie rozkładać się na wysypiskach. Na łomżyńskich osiedlach stoją przygotowane wcześniej kontenery na różnego rodzaju odpady. Do tej pory Łomżyniacy  mieli czas żeby przyzwyczaić się do nowych zasad. Teraz już nie będzie taryfy ulgowej- za nieposegregowane odpady zapłacimy więcej.

Pracownicy firmy wywozowej i urzędu będą sprawdzać, czy w pojemnikach na odpady zmieszane, nie znajdują się odpady, które podlegają selektywnej zbiórce tj. papier, plastik, szkło, metal, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie, zużyty sprzęt RTV i AGD, odpady budowlane, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady ulegające biodegradacji. Kontrolowane będą również pojemniki i worki do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem - czytamy na stronie Ratusza.

Ratusz wprowadził "system naklejkowy". W przypadku kiedy urzędnicy i pracownicy firmy komunalnej stwierdzą, że odpady są segregowane nieprawidłowo, pojemniki pełne śmieci zostaną oznaczone ostrzegawczą naklejką koloru żółtego. Oznacza to, że konieczna jest segregacja. Potem dopiero prawidłowo posegregowane przez firmę komunalną odpady zostaną odebrane przez firmę wywozową podczas kolejnego odbioru.

W przypadku, kiedy mieszkańcy danego osiedla nie zareagują na ostrzeżenie i nadal będą wrzucać do kubłów nieposegregowane śmieci, na śmietnikach pojawi się naklejka czerwona. W tym przypadku trzeba już liczyć się ze wszczęciem procesu administracyjnego i naliczeniem wyższej opłaty dla całego osiedla.

Podwyższona stawka opłaty w przypadku stwierdzenia braku segregacji odpadów wynosi:

  • w zabudowie jednorodzinnej - 66,00 zł osoba/miesiąc,
  • w zabudowie wielorodzinnej - 48,00 zł osoba/miesiąc.

Kontrole ruszą już 11 stycznia.

Strażnik miejski wskoczył do śmietnika by odzyskać portfel starszej pani

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia na Twoim osiedlu? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Łomży? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl