Badaj się, kobieto!

i

Autor: fot.pixabay.com

Jeden dzień urlopu więcej dla kobiet. Jak go dostać? To banalnie proste [AUDIO]

2020-12-10 11:37

Każda kobieta, której pracodawca zadeklaruje udział w akcji #WeźWolneOdRaka, może dostać dodatkowy płatny dzień urlopu. Wolny czas ma zostać przeznaczony na badania profilaktyczne onkologiczne. Z taką kampanią informacyjno-społeczną wyszła łomżyńska Fundacja L, która ma na celu propagowanie regularnych badań. Sprawdź szczegóły poniżej!

O co chodzi w akcji #WeźWolneOdRaka?

To kampania, która ma na celu propagowanie regularnych badań u kobiet, na przykład cytologii czy badania piersi. Fundacja L z Łomży, która jest odpowiedzialna za akcję, zachęca pracodawców do szerzenia idei profilaktyki nowotworowej wśród pracownic. Kobiety dostają dodatkowy (płatny!) dzień urlopu na wykonanie badań profilaktycznych onkologicznych.

Kampania informacyjno-społeczna #WeźWolneOdRaka ruszyła w Łomży na początku października, a po niespełna trzech miesiącach trwania już zaowocowała kilkunastoma firmami, które do niej dołączyły. To między innymi: Urząd Miejski w Łomży (który jednocześnie jest patronem akcji), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, Caritas Diecezji Łomżyńskiej czy Mleczarnia Piątnica.

Jak wygląda procedura przystąpienia do akcji?

Kobiety pracujące w tych miejscach w każdej chwili mogą wziąć wolne i przeznaczyć taki dzień na wykonanie badań. Jak to wygląda w praktyce? Pracodawca rejestruje swoją firmę i wpisuje liczbę zatrudnionych kobiet, później przedsiębiorstwo otrzymuje "bilety" na badania, które trafiają do pracownic. Każda kobieta ma rok na wykonanie badań i zwrócenie tego biletu z pieczątką lekarza - to upoważnia do udzielenia urlopu.

Posłuchaj, co o akcji #WezWolneOdRaka mówi Ewa Pawelczyk z Fundacji L

Głównym takim czynnikiem, dla którego często nie robimy badań, albo robimy je za późno, jest brak czasu, mamy dzieci, wolne wykorzystujemy na wakacje, wiecznie odkładamy te badania. A profilaktyka jest najważniejsza, szczególnie w chorobach onkologicznych. Mamy nadzieję, że kobiety, mając taki bilet w kieszeni, zmobilizują się do udziału w badaniach - mówi Ewa Pawelczyk z Fundacji L.

Akcja #WeźWolneOdRaka skierowana jest nie tylko do przedsiębiorców z Łomży i regionu. Pomysłodawcom zależy na tym, by jak najwięcej kobiet z całego kraju skorzystało z tej akcji i wykonywało regularne badania - cytologię i badanie piersi.

Łomżyńskie Morsy pomagają w Mikołajki