Podtopienia

i

Autor: fot.pixabay.com

Idzie odwilż! Czy grożą nam podtopienia? Łomżyńskie służby monitorują sytuację [AUDIO]

2021-02-19 16:19

Wygląda na to, że zima w Łomży powoli odpuszcza - przynajmniej na razie. Na terenie miasta i regionu zalega sporo śniegu, który lada moment zacznie topnieć. Czy grożą nam podtopienia? Łomżyńskie służby monitorują sytuację na bieżąco i uspokajają. Szczegóły poniżej.

Prognozy pogody wskazują, że do Łomży i regionu zbliża się spore ocieplenie, już w piątek w nocy temperatura może wynieść plus 2 stopnie, a w kolejnych dniach temperatura może zbliżyć się do nawet 10 stopni Celsjusza. Zalegający na ulicach, w parkach, przy posesjach czy na łąkach śnieg zacznie się topić. Może to doprowadzić do lokalnych podtopień.

Na razie nie ma zagrożenia

Obecnie (stan na 19.02 godz. 15:00) sytuacja hydrologiczna wygląda dobrze, stany na rzekach w regionie są w normie. Jesteśmy przygotowani i śledzimy sytuację w mieście na bieżąco - powiedzieli nam przedstawiciele Urzędu Miejskiego i KM PSP w Łomży. Jednak warto uwrażliwić mieszkańców zabezpieczenie swoje mienia.

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Miejsca najbardziej narażone

Na lokalne podtopienia najbardziej narażeni są mieszkańcy terenów położonych nisko w pobliżu rzek Narwi, Pisy czy Łomżyczki. To oni muszą w kolejnych dniach być najbardziej czujni. Adam Kalinowski z KM PSP w Łomży uczula mieszkańców na to, by zadbać o swoje mienie.

Jeżeli mieszkamy na terenie zagrożonym podtopieniem, to pamiętajmy, by nie pozostawiać na poziomie piwnic czy suteren urządzeń czy przedmiotów wrażliwych na działanie wody i pamiętajmy o tym, by w razie zagrożenia wyłączyć dopływ prądu, gazu czy wody - radzi Adam Kalinowski, naczelnik wydziału operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Alarm powodziowy na Wiśle w Płocku
O sytuacji hydrologicznej w Łomży i regionie mówi Adam Kalinowski z KM PSP w Łomży

W razie zagrożenia straż pożarna w Łomży dysponuje odpowiednim sprzętem - zaporami przeciwpowodziowymi, pompami, łodziami, natomiast w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży znajduje się kilkadziesiąt tysięcy worków z piaskiem, które mogą zostać użyte w kryzysowych momentach.

Miejmy nadzieję, że do sytuacji kryzysowych nie dojdzie, a sprzęt, który jest na wyposażeniu służb nie będzie musiał zostać użyty.

Posłuchaj, co Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży mówi o sytuacji hydrologicznej w Łomży

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!