Policja na stoku

i

Autor: KMP Łomża

POLICJA

Funkcjonariusze na nartach: bezpieczeństwo to podstawa

2024-01-19 9:33

Pogoda jest idealna na zimowe szaleństwa, do tego ferie za pasem. Wielu mieszkańców Łomży z pewnością wybierze opcję na aktywny wypoczynek na nartach w pobliskiej stacji narciarskiej Rybno. Nad bezpieczeństwem dorosłych, dzieci i sprzętu już czuwają łomżyńscy policjanci.

Bezpieczeństwo to podstawa- dlatego łomżyńska policja już działa na stoku w Rybnie, który w sezonie zimowym cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców Łomży i okolic. Funkcjonariusze będą przyglądać się zarówno narciarzom jak i sprzętowi, a działania te mają przede wszystkim charakter prewencyjny.

Mundurowi sprawdzają czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona. Mundurowy patrol ma jednak przede wszystkim działać prewencyjnie- czytamy na stronie KMP Łomża. 

Kodeks bezpiecznego narciarza, czyli FIS

Warto pamiętać o regułach zawartych w dekalogu FIS, które należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza:

 • Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.
 • Narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.
 • Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.
 • Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.
 • Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarski m, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
 • Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.
 • Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.
 • Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.
 • W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.
 • Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.

(źródło: gopr.pl)

Stacja narciarska Rybno

Stacja narciarska w Rybnie działa przez cały tydzień:

 • od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00- 20:00
 • w soboty, niedziele, święta i w ferie zimowe w godzinach 10:00- 20:00

Rybno to miejsce, gdzie na narty może przyjechać cała rodzina. Znajdziecie tutaj Państwo bezpieczne, doskonale utrzymane, sztucznie naśnieżone, oświetlone i ratrakowane trasy narciarskie o łącznej długości 2300 m oraz różnicy wzniesień 55 m. Trasy są łatwe i sprzyjają narciarstwu rodzinnemu. Dodatkowym atutem stoku są piękne widoki na dolinę Narwi-  czytamy na stronie stoku w Rybnie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl