Praca w Łomży od ręki — kogo potrzebują pracodawcy?
Łomża jest trzecim co do wielkości miastem województwa podlaskiego, co czyni z niej jeden z głównych ośrodków gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych regionu. Miejscowość weszła także do pierwszej setki najliczniej zamieszkanych miejsc w Polsce. Jak podaje Barometr Zawodów, praca w Łomży czeka przede wszystkim na przedstawicieli kilkunastu zawodów z różnych branż. W mieście brakuje m.in.:
- geodetów i kartografów,
- kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (prawo jazdy kategorii C i C+E),
- logopedów i audiofonologów,
- pracowników socjalnych,
- nauczycieli przedmiotów zawodowych,
- lekarzy,
- pielęgniarek i położnych,
- opiekunów osób starszych lub/i niepełnosprawnych,
- ratowników medycznych,
- psychologów i psychoterapeutów,
- operatorów i mechaników sprzętów do robót ziemnych,
- pracowników sprzedaży internetowej,
- samodzielnych księgowych,
- sprzedawców i kasjerów,
- kuchni.
Barometr Zawodów wskazuje, że w Łomży większe problemy ze znalezieniem pracy mogą napotkać jedynie specjaliści ds. administracji oraz specjaliści ds. technologii żywności i żywienia. To przedstawicieli tych profesji jest zbyt dużo na lokalnym rynku zatrudnienia.
Praca bez doświadczenia i dla absolwentów studiów wyższych
Powyższa lista pokazuje, że Łomża to dobre miejsce do rozpoczęcia kariery zawodowej dla absolwentów niektórych kierunków studiów wyższych. Pracę od ręki znajdą tu świeżo upieczeni geodeci i kartografowie. W większości regionów kraju poszukiwani są przede wszystkim kandydaci posiadający doświadczenie. W Łomży zatrudnienie czeka nawet na tych, którzy nie spełniają tego kryterium.
Ze względu na wzmożone zapotrzebowanie na pracowników, lokalni pracodawcy są skłonni inwestować czas i pieniądze w samodzielne szkolenie kandydatów. Dotyczy to również logopedów i audiofonologów, pracowników socjalnych, początkujących lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych oraz psychologów i psychoterapeutów. Niedobór rąk do pracy powoduje, że także osoby, które chcą rozpocząć karierę jako kierowca zawodowy kategorii C lub C+E, mogą liczyć na pomoc firm w uzyskaniu czasochłonnych i kosztownych uprawnień.
W Łomży łatwo jest również wejść do branży e-commerce i zdobywać, cenione na ogólnopolskim rynku pracy, umiejętności z obszaru elektronicznej obsługi klienta. Stosunkowo szybko można rozpocząć karierę także w handlu tradycyjnym, m.in. na stanowisku kasjera-sprzedawcy. Deficyt pracowników stawia kandydatów w dobrej pozycji do negocjowania stawek wynagrodzenia i pozostałych warunków zatrudnienia. Doświadczenia i umiejętności zdobyte w pierwszej pracy znalezionej w Łomży mogą stanowić dobrą bazę do ewentualnego rozwoju na innych, większych krajowych rynkach pracy.
Łomża notuje tańsze koszta życia
Wiele miast z województwa podlaskiego corocznie wchodzi do zestawień miejsc najtańszych do życia. Region o charakterze rolniczo-leśnym, bogaty w malownicze tereny przyrodnicze, sprzyja również odczuwaniu przez mieszkańców wysokiej jakości i zadowolenia z życia. I choć nie można tu liczyć na tak duże możliwości rozwoju zawodowego, jakie dają największe miasta wojewódzkie, to w Łomży nie brakuje pracy.
Co więcej, dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że średnie zarobki przeciętnego Łomżanina są znacząco większe, niż tzw. najniższa krajowa, a stopa bezrobocia utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów w całym województwie. Najmniejszą grupę osób nieaktywnych zawodowo stanowią właśnie młodzi mieszkańcy Łomży, co pokazuje, że stosunkowo łatwo jest tutaj wejść na rynek pracy i znaleźć zatrudnienie po raz pierwszy.
Szansa na rozwój zawodowy w różnych branżach
W mieście nie funkcjonują żadne duże przedsiębiorstwa, zrzeszające pracowników w skali masowej. Znajdują się tu jednak firmy m.in. z obszarów:
- spożywczego,
- browarnictwa,
- elektroniki,
- produkcji materiałów budowlanych,
- przemysłu drzewnego i meblarskiego,
- produkcji i przetwórstwa rolniczego,
- agroturystyki.
Osoby rozpoczynające karierę zawodową w Łomży mogą korzystać również z bogatej oferty edukacyjnej, która pozwoli im zyskać nowe kompetencje, a tym samym zwiększać swoje szanse na lokalnym rynku pracy. W mieście działa kilka szkół branżowych oraz centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego dla różnych grup zawodowych.
Można podjąć tu również studia wyższe, bez konieczności przeprowadzania się do większych ośrodków akademickich i naukowych. Placówki edukacyjne, a także Powiatowy Urząd Pracy w Łomży oferują konsultacje z profesjonalnymi doradcami zawodowymi, którzy pomagają w wyborze adekwatnej ścieżki kariery.