wilki

i

Autor: pixabay.com

Co zrobić z groźnymi wilkami pod Łomżą? Jest już decyzja sztabu kryzysowego [AUDIO]

2020-12-11 15:51

Gmina Piątnica jest już po posiedzeniu gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Głównym wątkiem były ataki wilków, zamieszkujących podłomżyńskie lasy. Tylko w ciągu kilku dni zgłoszono zagryzienie 5 psów! "Czy mamy się czego obawiać?"- pytają zaniepokojeni mieszkańcy. Przeczytaj, jaka jest decyzja sztabu kryzysowego.

Wilki grasują pod Łomżą

Zagryzienia zwierząt domowych przez wilki, mocno poruszyły w spokojnym dotąd świecie łomżyńskiej natury. Takich przypadków nie było u nas od co najmniej 60 lat. Drastyczne odkrycia martwych psów w Krzewie, pod Łomżą, zbuzowały emocje, ale trzeba działać- przyznają władze gminy Piątnica. O zagryzionych przez wilka psach pisaliśmy wcześniej TU

Wataha wilków nagrana na drodze

Natura to natura

O tym, że wilki polują, wiemy nie od dziś. To dość agresywne zwierzęta. Są pod ścisłą ochroną, dlatego nie ma mowy o ich odłowieniu, czy odstrzale. Gmina Piątnica ma jednak zamiar wprowadzić codzienne patrole zagrożonych terenów- zwłaszcza tych przyleśnych, w bezpośrednim sąsiedztwie z otwartymi polami, łąkami. Patrole będą prowadzone przez policjantów z posterunku policji w Piątnicy, Nadleśnictwo Łomża oraz pracowników Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Wilk jest dziki, wilk jest zły?

Wbrew pozorom, wilki to strasznie płochliwe zwierzęta. O ile nie boją się kontaktu z domowymi zwierzętami, o tyle obecność człowieka jest dla nich powodem do ucieczki. Możemy być spokojni, wilk nie jest zagrożeniem dla człowieka. Władze Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, oprócz wzmożonego patrolowania lasów, myślą też o fotopułapkach, które pomogą bliższej przyjrzeć się wilkom z podłomżyńskich lasów.

(...) nasza Straż Leśna będzie te tereny patrolowała po to, by troszeczkę ludzi uspokoić, a z drugiej strony- zapach człowieka w lesie powoduje, że wilki unikają tego terenu. Pamiętajmy, że dla ludzi wilk nie jest niebezpieczeństwem, chyba, że człowiek go sprowokuje- wtedy, jak każde zwierzę- może próbować się bronić. - powiedział nam Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża.

Co zrobić, gdy spotkamy wilka? Kilka rad prosto z Nadleśnictwa Łomża, mówi nadleśniczy Dariusz Godlewski

Widziałeś wilka? Dzwoń!

Władze gminy Piątnica proszą wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności, nie puszczanie psów i kotów luzem, zwłaszcza na terenach nieogrodzonych, przylegających do pól i lasów.Jeżeli zauważycie w obrębie swoich zabudowań wilki, dzwońcie pod numer telefonu (86) 2162476.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Większe czy mniejsze? To sprawdzian nie tylko na wiedzę, ale intuicję!

Pytanie 1 z 20
Który kraj ma większą powierzchnię?