Budżet Obywatelski Łomży

i

Autor: mszzz

Budżet Obywatelski Łomży: Reaktywacja. W sierpniu można zgłaszać pomysły

2020-06-09 23:34

Z powodu pandemii koronawirusa został zawieszony, ale już w sierpniu mieszkańcy Łomży będą mogli składać propozycje zadań. Wyniki powinny być znane jeszcze w tym roku. Jak wygląda nowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2021? Sprawdźcie na Łomża.eska.pl

Pandemia koronawirusa namieszała w Budżecie Obywatelskim Łomży. W związku z ogłoszeniem na terenie naszego kraju stanu epidemii, 27 marca 2020 roku zostały zawieszone konsultacje społeczne dotyczące budżetu. Teraz władze miasta zdecydowały o reaktywacji tego przedsięwzięcia w sierpniu - informuje Łukasz Czech z kancelarii Prezydenta Łomży.

Jakie mamy problemy, a jakie potrzeby? Już teraz można pomyśleć, co mogłoby się zmienić w najbliższej okolicy, czego brakuje, a co może wymaga małej odmiany. Jak wygląda nowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2021? 

  • 17 sierpnia - 14 września - zgłaszanie propozycji zadań
  • 15 września - 1 października - weryfikacja zgodności zadań z regulaminem
  • 1-25 października - zgłaszanie i rozpatrywanie protestów
  • 26 października - ogłoszenie listy zadań zakwalifikowanych do głosowania
  • 2-20 listopada - głosowanie
  • 15 grudnia - ogłoszenie wyników

Warto wspomnieć, że to będzie już VIII edycja Budżetu Obywatelskiego Łomży i I z zupełnie nowymi zasadami. Jakimi? Obowiązują nowe kategorie. BO został podzielony na kategorie: ogólnomiejską, strefową, osiedlową i Młodzieżowy BO. Co za tym idzie, inaczej została podzielona kasa:

a) Zadania ogólnomiejskie- kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi 500.000 zł brutto,
b) Zadania strefowe- na terenie Centrum, Łomżyca i Południe – kwota przeznaczona na realizację zadań wynosi 250.000 zł brutto na każdą ze stref,
c) Zadania osiedlowe- każdemu osiedlu przydzielone zostaje 50.000 zł brutto na realizację zadań inwestycyjnych i społecznych. Kwota zadania społecznego nie może przekroczyć 10.000 zł brutto,
d) Młodzieżowy Budżet Obywatelski- przeznaczona kwota na MBO zostaje bez zmian- czyli 100.000 zł brutto, natomiast zostaje wprowadzony limit kwotowy w przypadku zadań społecznych, a mianowicie kwota zadania społecznego nie może przekroczyć 20.000 zł brutto.

Za powyższym idzie także zmiana zasad głosowania. Każdy mieszkaniec Łomży będzie mógł zagłosować na jedno zadanie w każdej z czterech kategorii. Co jeszcze się zmienia?

Wprowadzony zostaje zapis odnoszący się do łączenia zadań między sąsiednimi osiedlami- „Dopuszcza się możliwość łączenia zadań w kategorii zadań osiedlowych, polegającą na zgłaszaniu zadań realizowanych na terenie kilku osiedli. Zgłoszenie takie wymaga pisemnej pozytywnej opinii przedstawicieli rad osiedli, na których zostanie zrealizowany projekt”.

Dodany zostaje zapis, że w przypadku obiektywnych trudności w realizacji zadania w danym roku, zadanie zostanie uwzględnione w budżecie Miasta Łomża na rok kolejny.

Budżet Obywatelski to pieniądze wydzielone z budżetu miasta, które "wydaje" mieszkaniec Łomży. To znaczy, że o przeznaczeniu konkretnej kasy nie decydują radni, a sami mieszkańcy biorący udział w BO. To mieszkańcy zgłaszają pomysły, a później wybierają najbardziej interesujące do realizacji. 

Więc jeśli czegoś potrzebujecie, chcecie coś zmienić albo poprawić w naszym mieście, to śmiało zgłaszajcie swoje pomysły. W razie problemów pomocą służą pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży. Tu znajdziecie najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące Budżetu Obywatelskiego Łomży.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE