Ciasto drożdżowe gwiazda

i

Autor: mszzz

Boże Narodzenie 2020 w Łomży. Bez czego nie wyobrażasz sobie świąt? [SONDA]

2020-12-24 12:19

To będą święta inne niż zwykle! Spędzone w mniejszym gronie, bez wyjazdów i spontanicznych spotkań. Jednak w tym innym i trudnym czasie mieszkańcy Łomży i okolic chcą te święta spędzić "normalnie". Jak to zrobią? Jak będą spędzać tegoroczne święta Bożego Narodzenia? Co przygotują na wigilijny stół? Posłuchajcie!

Tegoroczne święta będą wyjątkowe. To pierwsze święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii koronawirusa. Jak je spędzimy? Czy będziemy stosować się do zaleceń? Mieszkańcy Łomży i okolic, z którymi udało nam się porozmawiać, chcą i będą świętować prawie "normalnie" - w najbliższym gronie przy tradycyjnym wigilijnym stole i w klimacie świątecznych ozdób.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele różnych tradycji. Jedną z nich jest przygotowanie wigilijnego stołu. W wielu domach świątecznych potraw musi być 12. Dlaczego? 12 potraw miało odnosić się do liczby miesięcy w roku, teraz niektórzy wigilijną "dwunastkę" symbolizują z liczbą apostołów. W niektórych domach szykuje się tylko 7 czy na przykład 9 potraw, bo tyle jest chórów anielskich. Ale ile by potraw nie było, muszą być przede wszystkim pyszne!

Co znajdzie się na wigilijnych stołach w Łomży?

Jak powiedzieli nam mieszkańcy naszego miasta, na ich świątecznych stołach pojawią się karpie, śledzie, kapusta z grzybami czy pierogi. Nie obędzie się też bez tradycyjnego barszczu wigilijnego, kompotu z suszonych owoców czy makowca.

Posłuchaj świątecznej sondy z mieszkańcami Łomży

Wigilia a pomyślność

Świątecznej wieczerzy towarzyszą też przesądy! Jedną z nich jest konieczność spróbowania każdej z potraw, która znajdzie się na stole. Spróbowanie, choćby kąska każdego dania, ma przynieść pomyślność w nadchodzącym roku. Po doświadczeniach 2020 roku z pewnością przydałoby się spróbować odrobiny 120 różnych potraw... Ale nie namawiamy!

Jeśli już najecie się do syta, odpoczniecie i zrelaksujecie się, polecamy spacer albo wizytę na łomżyńskim lodowisku, żeby nieco się rozruszać i pokonać świąteczne obżarstwo. Przypominamy, że lodowisko Biały Orlik, znajdujące się przy ulicy Katyńskiej 3, będzie działać tylko do 28 grudnia. Jak działa w święta?

24.12.2020r.- czynne w godz. 9:30-13.50

25.12.2020r.- czynne w godz. 14:35-21:00

26-27.12.2020r.- czynne w godz. 9:30-21:00

Polskie Boże Narodzenie - koncert wigilijny

My z całego serca życzymy Wam, by te święta minęły spokojnie w magicznej i zdrowej atmosferze!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!