Będą rekompensaty za skażoną wodę? Tak zadeklarował prezes MPWiK w Łomży

2025-07-16 17:27

Dziś (16.07), w czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej poświęconej skażeniu wody, prezes MPWiK, Maciej Borysewicz, zapowiedział rekompensaty dla mieszkańców objętych ograniczonym dostępem do wody. Zgłoszenia mieszkańców będą rozpatrywane indywidualnie. O rekompensatę będą mogły starać się osoby prywatne, a także właściciele firm. Szczegóły poniżej.

Będą rekompensaty za skażoną wodę? To zapowiedział prezes MPWiK w Łomży

i

Autor: pixabay.com/Będą rekompensaty za skażoną wodę? To zapowiedział prezes MPWiK w Łomży

Mieszkańcy mają dostać rekompensaty za ograniczony dostęp do kranówki

Dziś (16.07) na wniosek części łomżyńskich radnych odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona skażeniu wody w mieście, a także działaniom służb w tym zakresie. W czasie sesji padły pytania o to, czy mieszkańcy, dotknięci utrudnieniami związanymi z wodą, dostaną jakąkolwiek rekompensatę.

Prezes Maciej Borysewicz zadeklarował, że przedsiębiorstwo podejmie takie kroki. O rekompensatę za skażoną wodę będą mogli ubiegać się mieszkańcy zanieczyszczonej strefy, a także osoby prowadzące na tym obszarze firmy. Każdy taki wniosek będzie sprawdzany i rozpatrywany indywidualnie.

Po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku mieszkańcy i właściciele firm za kolejny rachunek za wodę zapłacą mniej.

Najnowszy komunikat w sprawie wody

Przed momentem łomżyński sanepid opublikował najnowsze wyniki badań wody. Wynika z nich, ze sytuacja na razie pozostaje bez zmian, a to oznacza, że zalecenia dotyczące wody obowiązują nadal.

Mieszkańcy ulic Dwornej i Stacha Konwy nadal nie mogą korzystać z wody kranowej. To samo dotyczy Wojska Polskiego, ale, tu zmiana, od Placu Kościuszki do ul. M. Skłodowskiej - Curie.

Na ulicach Dwornej i Wojska Polskiego nadal obecna jest bakteria z grupy coli. Z kolei na Stacha Konwy obecne są bakterie grupy coli i enterokoki.

Wodę z kranu w tych miejscach można wykorzystywać jedynie do prac porządkowych i spłukiwania toalet.

Z kolei mieszkańcy ulic Sadowa, Polowa, Sienkiewicza, Giełczyńska (od ul. Stary Rynek do ul. Polowej), Zawadzka (od Ronda Hanki Bielickiej do ul. Kopernika), ul. Kopernika, Legionów (od ul. Długiej do ul. Skłodowskiej), całe os. Bohaterów Monte Cassino, ul. Krótka, ul. Farna, ul. 3 Maja, ul. Jatkowa, ul. Pocztarska, ul. Rządowa, ul. Bernatowicza, ul. Piękna, ul. Kolegialna, ul. Kanalna, ul. Wiejska, ul. Nadnarwiańska, ul. Nowogrodzka (od ul. Wojska Polskiego do ul. Stacha Konwy) mogą korzystać z kranówki po uprzednim przegotowaniu.

Przypominamy, że wodę należy gotować przez 2 minuty, a później pozostawić do ostudzenia. Taką wodę można pić i wykorzystywać do przygotowania posiłków. Woda bez przegotowania może być stosowana do mycia, prania odzieży, prac porządkowych i spłukiwania toalet.

Zarówno władze miasta, jak i łomżyńskie wodociągi liczą na to, że sytuacja wróci do normy w ciągu najbliższych kilku dni.

Woda butelkowana i w mauserach

Do czasu powrotu sytuacji do normy mieszkańcy z terenu zanieczyszczonej strefy mogą korzystać z wody z mauserów ustawionych w 9 miejscach, a także z wody butelkowanej, która jest wydawana codziennie na parkingu przy ul. Wiejskiej między 14:00 a 17:00.

Komunikat z 16 lipca w sprawie jakości wody w Łomży

i

Autor: PSSE w Łomży

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]