Bakterie z grupy coli w wodociągu w Łomży
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży poinformowało, że w wodzie w części Łomży stwierdzono bakterie z grupy coli. Obecność bakterii stwierdzono na obszarze obejmującym ulice: Sadową, Polową, Sienkiewicza, Dworną, Giełczyńską, Zawadzką, Kopernika, Legionów (od ul. Kopernika do ul. Polowej), a także osiedle Bohaterów Monte Cassino.
To oznacza, że woda z kranu na tym obszarze nie nadaje się bezpośrednio do spożycia. Jest ona warunkowo przydatna do spożycia - wyłącznie po uprzednim przegotowaniu!
Zaleca się przegotowanie wody:
- przed spożyciem i przygotowywaniem posiłków,
- przed myciem warzyw i owoców spożywanych na surowo,
- przed myciem zębów,
- przed myciem naczyń,
- przed kąpielą noworodków i niemowląt.
Wodę należy gotować przez co najmniej 2 minuty, a następnie pozostawić do ostudzenia bez gwałtownego schładzania. Woda bez przegotowania nadaje się do mycia ciała (z wyłączeniem niemowląt), prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) czy spłukiwania toalet.
MPWiK w Łomży prowadzi w tej chwili intensywne działania naprawcze, mające na celu przywrócenie jakości wody.
Powyższy komunikat będzie obowiązywał do czasu wydania kolejnego. Będziemy tę sprawę monitorować na bieżąco. Dodajmy, że to kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach w Łomży.
[AKTUALIZACJA g. 18:30]
Za nami konferencja prasowa z udziałem Macieja Borysewicza, prezesa MPWiK w Łomży, Piotra Serdyńskiego, zastępcy prezydenta Łomży, a także pracowników miejskiego przedsiębiorstwa.
Jak przekazał nam Maciej Borysewicz, bakterie z grupy coli wykryto dziś (10.07) w Szkołach Katolickich w Łomży przy ul. Sadowej, a także w pobliskim hydrancie. Przyczyna nie jest znana - "na razie za wcześnie by mówić o bezpośredniej przyczynie pojawienia się bakterii", zaznaczył prezes.
Po wykryciu baterii podjęto decyzję o zwiększeniu dawki chlorowania wody na ujęciach Podgórze i Rybaki. Dodatkowo zamknięto przyłącze do szkoły i ograniczono przepływ wody w tej części miasta, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii.

i
Wszyscy pracownicy MPWiKu będą jutro w gotowości. Jak zajdzie taka potrzeba, to będziemy roznosić mieszkańcom ulotki. Jestem w stałym kontakcie z sanepidem i mam nadzieję, że ta sytuacja zostanie rozwiązana do soboty, będziemy o wszystkim informować na bieżąco. Nie jest jednak rzeczą normalną, że w tak krótkim czasie po raz kolejny te bakterie się pojawiają - mówił Maciej Borysewicz.
Zawiadomienie do prokuratury
Prezes MPWiK poinformował również, że jutro złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zagrożenia życia lub zdrowia na mieszkańców Łomży.
Wyniki kolejnych badań będą znane jutro (11.07) około 14:00.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]